Toroslar EDAŞ’tan Orman Yangını Riskine Karşı Yeni Tedbir

Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Toroslar EDAŞ) faaliyet gösterdiği Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye’de dijitalleşmeyi merkeze alan proje ve yatırımlarını sürdürürken bölgedeki orman varlığını korumak için de yeni projelere imza atmaya devam ediyor.

Bu kapsamda yüksek sıcaklıkların görüldüğü ve yangın tehlikesi olan ormanlık alanları kapsayan Yangın Önleme Projesi uygulamaya alındı. Proje ile yangın tehlikesi bulunan yerlerdeki sigortalı ayırıcılarda oluşabilecek arkların yaratacağı yangın tehlikesini en aza indirmek amaçlanıyor. 

Bu hedef doğrultusunda bu tip ayırıcıların bulunduğu direklerin altına 10 cm kalınlığında ve 3 metre yarı çapındaki bir bölgede mıcır döküm işlemi veya grobeton kullanımı gerçekleştiriliyor. Yapılan işlem sayesinde elektrik direği ile kuru ot, ağaç dalı, kozalak ve ağaçlar arasında alevlerin oluşması ve yayılmasını engelleyecek güvenli bir alan oluşturuluyor.

Yangın Önleme Tesisleri yaygınlaşıyor

Sektörün değişen ve gelişen dinamiklerine yön verip faaliyetlerini insan, çözüm ve inovasyon

odağında sürdüren Toroslar EDAŞ’ın sorumluluğundaki 6 ilde uygulanan proje 2023 yılında hız kazandı. 

Haziran ayında Toroslar EDAŞ ekipleri tarafından yangın riski oluşturabilecek bölgeler ve bu alanlardaki ayırıcılı direkler tespit edildi.

Proje kapsamında 12.8 milyon lira bütçe ile 2024 yılı ortasına kadar ormanlık alanlardaki yaklaşık 800 adet sigortalı ayırıcılı elektrik direğinde Yangın Önleme uygulaması gerçekleştirilmesi ve yangın çıkma riskinin en aza indirilmesi hedeflenirken, bugüne dek 2 milyon 880 bin lira bütçe kullanılarak 180 adet direkte çalışma tamamlandı.

Bölgede meydana gelebilecek yangın felaketlerine karşı önlem almak, artan enerji talebini kesintisiz şekilde sağlamak için hayata geçirilen projede Toroslar EDAŞ saha ekipleri ile Sistem İşletme Müdürlüğü birlikte çalışıyor.

Toroslar EDAŞ Hakkında

Enerjisa’nın elektrik dağıtım sektöründe Başkent EDAŞ ve Ayedaş ile birlikte 3 şirketinden biri olan Toroslar EDAŞ; Adana, Gaziantep, Kilis, Mersin, Osmaniye ve Hatay’da kaliteli ve kesintisiz elektrik hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Enerjisa’nın dağıtımdaki şirketlerinden Başkent EDAŞ, Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak’ta, Ayedaş ise İstanbul Anadolu Yakası’nda hizmet veriyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x