Putin’in rakibine seçim engeli: Boris Nadezhdin’in adaylık başvurusu reddedildi

Rusya’da seçim komisyonu, ülkede 15-17 Mart tarihleri arasında yapılacak başkanlık seçiminde savaş karşıtı muhalif Boris Nadezhdin’in adaylığını reddetti. Nadezhdin, son dönemde Ukrayna savaşına ilişki getirdiği eleştirilerle tanınıyordu.

Rusya Seçim Komisyonu, Nadezhdin’in adaylığı için sunulan 100 binden fazla destek imzasından 9 bininin geçersiz olduğunu söyleyerek başvurusunu reddetti. Komisyon üyesi Andrei Shutov, 100 bin imza gerektiği ve yalnızca 95 bin 587 imza toplandığı için Nadezhdin’in aday olamayacağını söyledi. Nadezhdin, bu iddialara itiraz etmeye çalıştı ancak komisyon itirazını da kabul etmedi.

‘200 BİNDEN FAZLA İMZA TOPLADIM’

Ardından sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Nadezhdin, karara Yüksek Mahkeme’de itiraz edeceğini söyledi. Nadezhdin, “Rusya genelinde 200 binden fazla imza topladım. Bu işlemi de açık ve dürüst bir şekilde gerçekleştirdik” dedi.

Rusya’da devlet başkanlığı seçimlerinde sadece Kremlin tarafından onaylanan adaylar yarışabiliyor ve bu yüzden seçim sonucundan şüphe duyulmuyor. Aday listesinin cumartesi günü açıklanması bekleniyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2000’den bu yana ülkeyi yönetiyor. Putin geçmişte birçok başkanlık seçimini rahatlıkla kazansa da son yıllarda ciddi bir muhalefetin seçimde yarışmasına izin verilmedi. Kremlin seçimlerin adil olduğunu ve Putin’in gerçekten popüler olduğunu savunuyor. Muhalefet lideri Aleksey Navalni, 2021’den beri hapiste.

ESKİ MECLİS ÜYESİ

Boris Nadezhdin, 24 Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana hükümeti eleştiren az sayıda kişiden biri. Adaylığı bazı muhalifler tarafından şüpheyle karşılansa da, tutuklu bulunan Aleksey Navalni tarafından desteklendi. Eskiden milletvekili ve yerel meclis üyesi olan Nadezhdin, Kremlin’e yönelik eleştirileri şimdiye kadar hoşgörüyle karşılanan hükümetin eski bir üyesi olarak görülüyor. Nadezhdin ise 10 yıldır Putin’i eleştirdiğini söylüyor.

‘İLK GÖREVİM, UKRAYNA İLE ÇATIŞMAYI DURDURMAK OLACAK’

Geçen ay BBC’ye konuşan Nadezhdin seçilme şansı konusunda gerçekçi olmakla beraber, “Modern Rusya devletinin temel kurumlarını neredeyse yok etti. Benim işim bu kurumları restore etmek olacaktır” dedi ve şöyle devam etti: “İlk görevim Ukrayna ile çatışmayı durdurmak ve ardından Rusya ile Batı toplumu arasında normal ilişkileri yeniden inşa etmek olur.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x