İsrail yılın son günü kana buladı… Mescidi Aksa Hatibi öldürüldü

İsrail, Gazze kentinin orta kesimindeki Ez-Zeytun Mahallesi’ne ve El-Aksa Üniversitesi yakınlarına saldırı düzenledi. Saldırı nedeniyle onlarca Filistinli hayatını kaybetti. Öte yandan, İsrail’de “savaş nedeniyle” yapılmayan yerel seçimler, ikinci kez ertelenerek 27 Şubat’ta bırakıldı. İsrail’in Gazze’ye saldırmasının ardından 31 Ekim’de yapılması gereken yerel seçimler, 30 Ocak’a ertelenmişti. İsrail basınına göre hükümet, seçimlerin ocak sonunda yapılabilmesi için koşulların uygun olup olmadığı yönünde ordudan görüş istedi.

İsrail ordusu, yerel seçimde aday olan yüzlerce kişinin halihazırda yedek asker olarak görev yaptığını ve seçimler nedeniyle bu kişilere izin verilmesinin mümkün olmadığını hükümete iletti.

Bunun üzerine İsrail kabinesi, bir kez daha yerel seçimleri erteleyerek, 27 Şubat’ta yapılmasına karar verdi.

İSRAİL’DEN HAVA SALDIRISI: EN AZ 68 ÖLÜ

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail savaş uçaklarının Gazze kentinin orta kesimindeki Ez-Zeytun Mahallesi’ne yönelik saldırısında 48 Filistinli hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı.

El-Aksa Üniversitesi yakınlarına düzenlenen diğer bir saldırıda ise 20 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi de yaralandı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığının son verilerine göre, İsrail’in saldırılarında şu ana kadar en az 9 bini çocuk, 6 bin 450’si kadın olmak üzere, 21 bin 822 Filistinli öldürüldü, 56 bin 451’i de yaralandı.

MESCİD-İ AKSA HATİBİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail ordusu Selame’nin Gazze Şeridi’nin orta kesiminde yer alan Megazi Mülteci Kampı’ndaki evine hava saldırısı düzenledi. Saldırıda 69 yaşındaki Selame yaşamını yitirirken, ailesinden çok sayıda kişi de yaralandı.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, yayımladığı taziye mesajında, Şeyh Selame’nin hayatını kaybetmesinden dolayı Filistin halkına, ülke dışında yaşayanlara ve Arap ve İslam dünyasına başsağlığı diledi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına işaret eden Iştiyye, “86 gündür kanlı fasılları devam eden, soykırım ve etnik temizlik suçuyla öldürülen halkımızın binlerce şehidinin arasına Şeyh Selame de katıldı.” ifadesine yer verdi.

Filistin Başbakanı, “Mevla Azze ve Celle, Şeyh Selame’ye ve tüm şehitlerimize rahmet ve mekanlarını cennet eylesin.” şeklinde dua etti.

Eski Mescid-i Aksa Hatibi Selame, 2005-2006’da Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı görevini yürütmüştü.

NETANYAHU’YA DESTEK AZALIYOR

İsrail’de yapılan bir seçim anketinde, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun partisi Likud’a destek yarı yarıya azaldı.

İsrail’in Kanal 13 televizyonun yayınladığı ankete göre, Likud Partisinin, 120 sandalyeli meclisteki milletvekili sayısı 16’ya düşüyor. Likud’un şu an mecliste 32 milletvekili bulunuyor.

Ankete göre Netanyahu liderliğindeki aşırı sağcı ve Ortodoks partilerden oluşan blok da sadece 45 milletvekili çıkarabiliyor ve hükümeti kurabilmek için gerekli olan 61 rakamının çok gerisinde kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x