Asgari ücrete ara zam müjdesi! En düşük ücret 20.000 TL’yi geçecek!

Hali hazırda ülkemizde asgari ücret 17.000 TL olarak uygulanıyor. Bu tutar ilk bakıldığında oldukça iyi görünebilir. Lakin işin aslı öyle değil.

Son dönemde enflasyon önceki yıllara göre düşmeye başlasa da gıda enflasyonunda hala beklenen düşüş yaşanamadı. Bu da asgari ücrete ek zam gelmesini zorunlu hale kıldı.

Malum, son 3 yıldır asgari ücrete yılda iki defa zam yapılıyordu. Fakat bu yılın başında asgari ücrete tek bir zam yapılacağı belirtilmişti.

Fakat enflasyon verilerinin hedeflere göre ilerlememesi bazı soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Bilindiği üzere yıl sonu için hedeflenen enflasyon yüzde 36. Nitekim ilk iki ayda enflasyon yüzde 11.54’e ulaştı.

Eğer hedeflenen enflasyon gerçekleşseydi asgari ücret için ek bir zam söz konusu olmayabilirdi. Lakin mevcut tabloda asgari ücretin gün ve gün eridiği çok netti.

Uzmanlar enflasyonun Mayıs ayında zirve yapması bekleniyor. Çünkü geçtiğimiz yıl Mayıs ayında doğalgaz faturaları 0’lanmış ve belli bir seviyeye kadar da ücretsiz hale getirilmişti.

İşte bu Mayıs ayında gelecek olan doğalgaz faturalarıyla enflasyonun zirve yapması bekleniyor. Dolayısıyla hedeflenen yüzde 36’lık enflasyonun daha Temmuz’a gelmeden aşılması kaçınılmaz duruyor.

Gelelim bu enflasyonun asgari ücrete yansımasına. Kulislerde dolaşan dedikodulara göre asgari ücrete Temmuz ayında ek bir zam gelecek. Bu zam ile asgari ücret 20.000 TL’yi aşacak.

Hatta bir diğer iddia da bu ek zammın seçim öncesinde duyurulacağı yönünde. Elbette miktar ve yüzde duyurulmayacak fakat bu yıl da enflasyonun etkilerinden ötürü çifte zam olacağı açıklanacak.

Elbette bu söylentileri resmi bir açıklama gelmeden ciddiye almamak gerekiyor. Elbette yine de bekleyip göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x