Ahmet Hakan: Daha büyük bir barışın gerçekleşme ihtimali çok uzak, daha büyük bir savaşın gerçekleşme ihtimali çok yakın

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, İsrail-Hamas savaşıyla ilgili olarak kaleme aldığı yazısında, “daha büyük bir savaş ihtimalinin, daha yakın olduğunu savundu. 

Hakan, bugünkü yazısında şunları kaydetti:

“Bu iş nereye gider? Dünyanın sorduğu soru bu. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a göre iki ihtimal var: Bir: Ya daha büyük bir savaşa gider. İki: Ya daha büyük bir barışa gider. Ortası yok.

Daha büyük savaş ihtimalini besleyen unsurlara şöyle bakalım: İsrail’in alabildiğine pervasız yaklaşımı. ABD’nin İsrail’e tam destek verip ateşkese hayır demesi. Avrupa’nın ABD’nin peşine takılarak İsrail’in yanında yer alması.

Daha büyük barış ihtimalini besleyen unsurlara şöyle bir bakalım: İsrail’in aklını başına devşirmesi. ABD’nin İsrail’e “artık yeter” demesi. İki devletli çözüm önerilerine dönülmesi.

 Şu anda durum nedir? Şudur: Daha büyük bir barışın gerçekleşme ihtimali çok uzak. Daha büyük bir savaşın gerçekleşme ihtimali çok yakın. Söyleyebileceğim tek şey şu: Allah gezegenimizi korusun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x